HomeCiekaweBoże Narodzenie – święto popkultury

Boże Narodzenie – święto popkultury

Boże Narodzenie – święto popkultury

Według teologów i nauki Kościoła, Boże Narodzenie jest drugim (po Wielkanocy) najważniejszym świętem w roku liturgicznym. Wspomnienie narodzenia Jezusa jest obchodzone już od IV wieku, jednak forma celebrowania święta na przestrzeni lat uległa licznym przeobrażeniom. Co kryje się pod płaszczykiem uszytym z symboli kultury popularnej, która zdominowała duchowy wymiar bożonarodzeniowych obrzędów?

Mikołaj wyskakujący z lodówki

Dla sektora handlowego Boże Narodzenie zaczyna się na przełomie września i października. To wtedy wyprzedawany jest letni asortyment, a półki sklepowe zapełniają się bombkami, lampkami, zestawami prezentowymi i innymi akcesoriami. W listopadzie pracownicy i klienci galerii handlowych  zaczynają coraz mocniej odczuwać, że wielki wigilijny dzień zbliża się wielkimi krokami, czego najlepszym zwiastunem są ogromne kolejki przy kasach, coraz większy bałagan na ogołoconych półkach i coraz większa ilość kręcących się po mieście świętych Mikołajów. Święta to niewątpliwie złoty czas konsumpcjonizmu, który sami, bardziej lub mniej świadomie, napędzamy.
Kolejną integralną częścią przedświątecznej gorączki są przekazy w mediach – filmy christmasowe, nieśmiertelne piosenki o złamanych w czasie Gwiazdki sercach i reklamy ociekające symbolami bożonarodzeniowymi przerobionymi na popkulturową modłę.

W tym szaleństwie jest metoda

Mimo tego, że co roku narzekamy na niedorzeczność przedświątecznego szaleństwa, to nie sposób zaprzeczyć, że w głębi duszy kochamy ten stan. Gdy tylko na ziemię spadnie cienka warstwa śniegu, szybko chowamy meble ogrodowe, robiąc miejsce na  ogrodowe dekoracje świąteczne w formie lampek i podświetlanych figur bałwanków, gorączkowo szukamy idealnych prezentów i ozdób choinkowych oraz chętnie włączamy po raz setny ten sam film, którego dialogi możemy recytować z pamięci. Pamiętajmy, że pod otoczką, która przez lata narastała wokół Świąt, kryje się to, co w życiu najważniejsze – czas pielęgnowania rodzinnych więzi, cieszenie się towarzystwem najbliższych i oderwanie od przytłaczających obowiązków i szybkiego tempa, jakie narzuca życie.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.