HomeBiznesBezpieczeństwo w kopalniach – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo w kopalniach – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo w kopalniach – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo podczas pracy górników jest priorytetem dla wszystkich spółek węglowych. Dawniej praca górnika uważana byłą za jedną z najbardziej niebezpiecznych, a w rejony zagrożone wybuchami wysyłano wyłącznie skazańców i przestępców. Obecnie w górnictwie pracują wyłącznie wykwalifikowani specjaliści, a o ich zdrowie i bezpieczeństwo dba przede wszystkim skomplikowany system zabezpieczeń. Co warto wiedzieć o bezpieczeństwie w kopalniach?
Jednym z największych zagrożeń czyhających na górników jest metan. Ten bezbarwny i bezwonny gaz jest niezwykle wybuchowy, szczególnie w obecności dużej ilości tlenu. Obecnie górnicy posiadają specjalne mierniki metanu, które podnoszą alarm, kiedy w powietrzu znajdzie się zbyt wysokie stężenie tego gazu. Dawniej metan wykrywano przy pomocy kanarków – te niewielkie ptaszki dostarczano w klatkach do chodników podziemnych – kiedy ptaszek przestawał śpiewać oznaczało to, że wyczuł metan w powietrzu i konieczna byłą szybka ewakuacja.
Wybuchy metanu są znane również w polskich kopalniach – każdego roku zdarzają się wypadki, również śmiertelne, których powodem jest metan oraz zawalanie się wydrążonych chodników. Aby mieć chociaż cień szansy na uratowanie górników konieczne jest odpowiednie wentylowanie chodników. Odbywa się to dzięki specjalistycznym wentylatorom. Dobór wentylatora do kopalni nie jest prosty…

Jak dobrać wentylator?

Ze względu na niecodzienne warunki panujące w podziemnych chodnikach konieczne jest takie dobranie konkretnego wentylatora, aby pracował on bez awarii i był odporny na działanie wilgoci, uszkodzenia, rdzę. Zazwyczaj wentylatory dedykowane do kopalni pokrywa się dodatkowymi powłokami ochronnymi. Modele takich wentylatorów muszą być także odporne na działanie pyłu, który w przypadku zwykłych produktów mógłby spowodować ich zepsucie.

Marcelina@mastermedia.info.pl

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.