HomeCiekaweAutomatyzacja procesów nie tylko przemysłowych

Automatyzacja procesów nie tylko przemysłowych

Automatyzacja procesów nie tylko przemysłowych

Automatyczne linie produkcyjne, zarządzane przez stosowny system i wyposażone w odpowiedni program wewnętrzny sterowniki PLC (Programmable Logic Cotroller) stały się już nieodłącznym elementem przemysłu. Warto jednak zwrócić uwagę, że powszechna automatyzacja to nie tylko domena dużych fabryk, w których sporą część pracy wykonują roboty i maszyny.

Automatyczne systemy nawadniania trawników

Także zraszacze do trawy można potraktować jako urządzenia wykonawcze układu automatyki i prowadzić nawadnianie ogrodów przy wykorzystaniu programatora lub sterownika. Takie podejście, jakkolwiek nieco droższe, może oszczędzić nam sporo pracy i z powodzeniem realizować funkcje, które wymagałyby od nas sporo wysiłku bądź stanowiły sporą niedogodność. Dobrym przykładem może być choćby zaprogramowanie nawadniania w trakcie nocy – które rzecz jasna możemy zrealizować sami, jednak kosztem snu. Nawadnianie ogrodów w nocy pozwala o wiele lepiej wykorzystać wodę i obniżyć wysokość rachunków, z racji o wiele mniejszego parowania niż podczas dnia.
Ponadto pamiętajmy, że zaimplementowany w sterowniku algorytm będzie potrafił o wiele wydajniej sterować działaniem systemu niż my sami. O ile możliwości ludzkiego mózgu wciąż pozostają zdecydowanie większe niż nawet najmocniejszego procesora, tak pod względem szybkości wykonywania znacznej ilości obliczeń matematycznych, dawno już zostaliśmy w tyle za maszynami. Wiele nowoczesnych układów można rozszerzyć o dodatkowe funkcje, jak np. czujnik deszczu, wstrzymujący nawadnianie podczas opadów atmosferycznych – mijałoby się to bowiem z celem – czy moduł GSM informujący nas smsem o bieżącym stanie instalacji czy potencjalnych awariach i umożliwiający proste zdalne sterowanie.

Zraszacze do trawy

Systemy nawadniania trawników http://zielony-trawnik.pl/ zazwyczaj oparte są o zraszacze. W przypadku większych upraw polowych bądź warzywnych, stosuje się także deszczownie – te jednak wymagają już nieco bardziej skomplikowanego sterowania, ze względu na konieczność kontroli ciśnienia w rurociągu. Jest to zazwyczaj realizowane poprzez czujnik ciśnienia współpracujący z regulatorem PID przemiennika częstotliwości – czyli falownika. Falownik natomiast, zależnie od zmierzonego ciśnienia, odpowiednie reguluje obrotami silnika pompy tak, aby uzyskać wartość zadaną.
Zraszacze dzielimy na dwie podstawowe grupy. Są to tzw. zraszacze wynurzalne, odpowiedzialne za nawadnianie ogrodów i trawników i zraszacze polowe – stosowane w uprawach polowych. Na polskim rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta tego typu rządzeń – zarówno z pierwszej jak i drugiej grupy.

Marcelina@mastermedia.info.pl